Jak dobrać typ i rozmiar stołu do jadalni czy salonu
10.jpg
Stoły glamour w Zmarzlik Home Design
Stoły glamour w Zmarzlik Home DesignJak dobrać typ i rozmiar stołu do jadalni czy salonu?

Stół, w większości przypadków stanowi główne miejsce rodzinnych i towarzyskich spotkań. Powinien pełnić zarówno funkcję użytkową jak i reprezentacyjną. Z tego też względu, wybór jego kształtu, rozmiaru czy miejsca bywa trudny. Bogaty asortyment stołów o różnych kolorach, wzorach, rozmiarach i designie nie ułatwia sprawy.


Jaki stół zatem wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?

Przede wszystkim, należy pomyśleć nad miejscem jego ustawienia. Kluczową rolę odegra rodzaj pomieszczenia oraz zastosowanie. 

Ustawiając stół w salonie czy jadalni, warto wziąć pod uwagę fakt, że oprócz pełnienia funkcji użytkowej, będzie zwracał uwagę również swoim wyglądem. Komplet stołu i odpowiednio dobranych do niego krzeseł w podobnej stylistyce i kolorystyce powoduje, że zaczyna być główną ozdobą pomieszczenia w którym stoi.

Jeśli chodzi o oddzielne, zamknięte kuchnie, głównym wyznacznikiem ustawienia, rozmiaru czy kształtu będzie dostępna powierzchnia. Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli małych, zamkniętych kuchni będzie ustawienie stołu przy ścianie. Warto wygospodarować powierzchnię dla dwóch do czterech osób, w sam raz na szybkie śniadania czy inne posiłki. 

Aby móc wygodnie siedzieć przy stole, powinien mieć co najmniej  0,8 m szerokości. Dzięki temu, będziemy mieli możliwość swobodnego manewrowania krzesłem. Optymalna długość do usadzenia dwóch osób obok siebie przy jednej krawędzi, wynosi zaś 1,20 m. Ponadto, ważne aby zapewnić odpowiedni dostęp do stołu, zachowując między nim a innymi meblami odległość mniej więcej 0,6 m.


Stół okrągły, prostokątny a może kwadratowy?

Stół okrągły, to doskonała propozycja dla pomieszczeń, w których znalazłby swoje miejsce na środku, w centrum. Główną jego zaletą jest równoważny podział miejsc oraz fakt, iż optycznie wydaje się zajmować mniej miejsca niż stół prostokątny. Warto wziąć go pod uwagę ze względu na oryginalność. Niestety nie sprawdza się przy ustawieniu w kącie.

Stół prostokątny jest bardziej uniwersalny, klasyczny. Dobrze wygląda zarówno na środku jak i przy ścianie. W chwili obecnej - najpopularniejszy. Niestety, wyznacza pewną hierarchię miejsc, powodując niejednokrotnie utrudnienie komunikacji  pomiędzy osobami siedzącymi przy rogach. 

Stół kwadratowy zaś, dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdzie blat stołu jest niezbędny ale nie ma możliwości umieszczenia jego większego rozmiaru. 


Co, oprócz rozmiaru i kształtu jest ważne?

Kupno stołu to wydatek na lata. Oczywiście pod warunkiem, że dokonaliśmy prawidłowego wyboru. Dlatego tak ważne jest, by odpowiadała nam jego konstrukcja i efekt wizualny. Przede wszystkim, stół musi wpasowywać się w stylistykę całego wystroju. Jednym z dominujących dzisiaj trendów jest styl skandynawski czy glamour. Najpopularniejsze są stoły ze szklanymi blatami i to w kolorze bieli, czerni, transparentne lub w kolorze drewna. Szkło to raczej wysoki koszt, ale też łatwo się je czyści. Meble drewniane zaś są dobre dla zdrowia, bo nie wywołują alergii. Niestety wymagają szczególnej dbałości o surowiec. Rozpiętość cen stołów jest naprawdę ogromna - od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Im bardziej oryginalne i niepowtarzalne, tym droższe. Z drugiej strony, nabycie tego rodzaju mebli, to niezwykła satysfakcja z posiadania czegoś, co mają tylko nieliczni...


Inspiracje

Jeśli zastanawiasz się jaki stół wybrać, skorzystaj z naszych podpowiedzi w  poniższej galerii.


Stół szklany biały glamour Zmarzlik Home Design
Stół szklany biały glamour Zmarzlik Home DesignStół chromowo - szklany glamour
Stylowy stół w stylu chanel 160 x 90x 75 cm CT2020Ekskluzywny stół szklany glamour Zmarzlik Home Design
Stół szklany glamour 150x90x73cm TH346Stół czarny szklany blat glamour Zmarzlik Home Design
Stół czarny szklany blat glamour Zmarzlik Home DesignStół okrągły biały glamour Zmarzlik Home Design
Stół okrągły biały glamour Zmarzlik Home DesignStół białe szkło glamour Zmarzlik Home Design
Stół białe szkło glamour Zmarzlik Home Design


Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl