Jak dbać o meble?
26.jpg

Kupując meble, szczególnie te ekskluzywne, należy pamiętać o żelaznych zasadach ich użytkowania, tak by mogły służyć nam przez długie lata.


Wskazówki od producenta mebli Gilli, będących w ofercie sklepu Zmarzlik Home Design.

OGÓLNE ZASADY UŻYTKOWANIA

Meble tapicerowane przeznaczone są do siedzenia we wnętrzach, a inny sposób użytkowania, jak odkładanie nieodpowiednich przedmiotów, wspinanie się, klęczenie, bujanie lub użytkowanie na zewnątrz, może spowodować uszkodzenie mebli, a ostatecznie może doprowadzić także do urazu.

Meble są przeznaczone do użytkowania we wnętrzach ze względną wilgotnością powietrza 25 – 65% przy temperaturze 18 – 24 stopni Celsjusza. Wilgotność względna otoczenia poniżej 25% i ponad 65% przy zwykłej temperaturze pokojowej wpływa negatywnie na produkty i może spowodować deformację.

Nie należy wystawiać mebli na bezpośrednie działanie wody, nadmierne ciepło i promienie słoneczne. Bezpośrednie promieniowanie słoneczne może doprowadzić do zmiany koloru tapicerowanych części.

Nie ustawiać mebli w odległości mniejszej niż 1,5 m od czynnych źródeł ciepła, takich jak grzejniki, kuchenki, piece itp.

Przy rozpakowywaniu nie należy używać ostrych narzędzi, gdyż może to spowodować uszkodzenie tkaniny bądź zarysowanie konstrukcji metalowej. Ostre przedmioty, pazury zwierząt domowych itp. mogą spowodować uszkodzenia części metalowych oraz tkanin.

Podczas przestawiania mebla lub elementów zestawu, kategorycznie nie należy chwytać za obicie lub jego luźne elementy (poduchy), gdyż może to spowodować nieodwracalne odkształcenie lub rozdarcie materiału obiciowego.

Wszystkie meble tapicerowane należy równomiernie użytkować, aby naturalne odkształcenie tapicerki następowało w jednakowym stopniu w obrębie całego mebla. Wskazane jest wygładzanie powierzchni siedzeń i oparć bezpośrednio po użytkowaniu, aby zmniejszyć naturalną skłonność do pofałdowań i marszczenia tkanin tapicerskich pod wpływem długotrwałego obciążenia, oddziaływania ciepłoty i wilgotności ciała (pofałdowania i marszczenie tkaniny tapicerskiej nie są wadą, lecz naturalnym zachowaniem, im większa powierzchnia tapicerowana, tym większa skłonność do tworzenia się zmarszczek i fałd).

DOKRĘCENIE ŚRUB I WKRĘTÓW

Po zmontowaniu mebla należy przeprowadzić kontrolę prawidłowej eksploatacji zamontowanych elementów. Wszystkie wkręty i śruby należy dokręcić najpóźniej po 60 dniach użytkowania produktu, w przypadku, gdy poluzują się wcześniej należy dokręcić je już wówczas. Ich kolejnymi, regularnymi kontrolami i dokręcaniem przedłużycie Państwo żywotność i ogólną trwałość produktu.

ZASADY PIELĘGNACJI

Elementy metalowe

Metalowe części ze stali nierdzewnej mebli (ramy, nogi, śruby, podstawy) należy czyścić samą wodą, po umyciu należy je bezzwłocznie wysuszyć i wypolerować miękką szmatką. W przypadku większego zanieczyszczenia należy zastosować środek przeznaczony do czyszczenia stali nierdzewnej bądź łagodny detergent. Podczas jego użytkowania należy stosować się do instrukcji użytkowania dołączonej do tego środka. Pamiętaj aby najpierw przetestować środek do czyszczenia na niewielkim obszarze w niewidocznym miejscu.

Nie należy pozostawiać przez dłuższy okres czasu na powierzchni mebli resztek jedzenia, roztworów soli kuchennej, kwaśnych substancji np. octu, musztard, mieszanek przypraw, soków z kiszonek. Substancje te w kontakcie z powierzchnią stali nierdzewnej mogą spowodować uszkodzenie warstwy tlenku chromu.

Nie wolno także stosować materiałów, które mogą zarysować powierzchnię, jak np. szorstkich czyścików, proszków, płynów i past do szorowania, szlifowania i polerowania itp.

Unikać kontaktu stali czarnej ze stalą nierdzewną – szczególnie w transporcie, podczas magazynowania, przy montażu.

Tkaniny

Tkaniny obiciowe należy regularnie czyścić i pielęgnować. Nie zalecamy czyszczenia mebli z użyciem detergentów we własnym zakresie. Zawsze rekomendujemy skorzystanie z wyspecjalizowanych firm zajmujących się czyszczeniem i odświeżaniem mebli tapicerowanych. Pamiętaj że wykonująca czyszczenie we własnym zakresie możesz spowodować ich nieodwracalne zniszczenie.

Samodzielnie możesz za to z łatwością odświeżyć lub wyprasować tapicerkę przy użyciu parownicy do ubrań. Jest to sposób bezpieczny i jednocześnie mało inwazyjny.

Zabrudzenia płynami

Płyny należy wycierać z powierzchni tkaniny za pomocą dobrze absorbującego materiału bez wywierania nacisku. Pozostały płyn wycierać czystym i suchym materiałem (bawełnianą szmatką, papierowym ręcznikiem, ściereczką z mikrofibry itp.) wywierając lekki nacisk.

Jeśli płyn pozostawia plamę należy wytrzeć ją za pomocą namoczonej wodą bawełnianej szmatki nie rozprzestrzeniając plamy lub spróbować użyć delikatnego detergentu. Należy przewracać namydloną ściereczkę na drugą stronę po każdorazowym kontakcie z tkaniną, aby nie roznieść i nie wetrzeć plamy w materiał.

Suche zabrudzenia (błoto, popiół, pył, kosmetyki, itp.)

Zaleca się odkurzenie tkaniny przed wniknięciem substancji do wnętrza tkaniny. W przypadku pozostałości należy strzepnąć zabrudzenie i delikatnie szczotkować miękką szczoteczką.

Środki do czyszczenia

Do czyszczenia mebli tapicerowanych należy używać wody lub w ostateczności mydła hipoalergicznego. Nie zaleca się stosowania płynu do naczyń, mydła w płynie, rozpuszczalników o odczynie zasadowym i na bazie ropy naftowej oraz detergentów stosowanych w gospodarstwie domowym, tj. wybielacze itp. W celu wysuszenia nigdy nie należy używać żelazka.

Nie należy używać środków do czyszczenia dywanów.

Regularne czyszczenie i konserwacja tkanin obiciowych zapobiega powstawaniu zabrudzeń oraz znacznie przedłuża ich żywotność.

Wszystkie produkty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji tkanin obiciowych należy najpierw sprawdzić na niewidoczny miejscu. Środki stosujemy zawsze na powierzchniach, nanosząc je od szwu do szwu. Nie należy trzeć zaplamionych powierzchni, gdyż można w ten sposób uszkodzić materiał. W przypadku plam, które wniknęły w powierzchnię, najlepiej zasięgnąć porady eksperta. Nie należy próbować usuwać plam rozpuszczalnikami (wybielaczami, terpentyną, benzyną itd.). W ten sposób plamy mogą się powiększyć i utrwalić.

Do czyszczenia elementów wykonanych ze stali nierdzewnej należy używać jedynie suchej szmatki bądź ręczników papierowych – Polecamy w szczególności ściereczki z mikrofibry. Nie stosujemy do czyszczenia żadnych detergentów – czyścimy przy pomocy niewielkiej ilości wody, którą nanosimy szmatką, następnie przecieramy do sucha. Nie należy stosować środków chemicznych!

INSTRUKCJA CZYSZCZENIA TKANIN ŁATWOCZYSZCZĄCYCH

Plamy atramentowe

Nanieść na plamę trochę wody, a następnie odsączyć za pomocą papierowego ręcznika. W przypadku uciążliwych plam, ponownie namoczyć plamę i wycierać ściereczką z mikro fibry przy użyciu szarego mydła, do całkowitego usunięcia plamy. Następnie skrapiać wodą i odsączyć do momentu całkowitego usunięcia mydła.

Plamy płynne

Użyć papierowego ręcznika do wchłonięcia plamy. Pozostałość skrapiać wodą i postępować jak w przypadku plam atramentowych.

Plamy lepkie

Usunąć zabrudzenie przy użyciu łyżeczki: delikatnie, bez wgniatania i wcierania zabrudzenia w tkaninę. Pozostałość skrapiać wodą i postępować jak w przypadku plam atramentowych.

Przy odpowiednim użytkowaniu funkcje łatwego czyszczenia są aktywne do 10 cykli prania/czyszczenia.

UWAGI

Prosimy by stosowali się Państwo do zaleceń zawartych w powyższej instrukcji, w przeciwnym przypadku nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na skutek niewłaściwego użytkowania, montażu i niewłaściwego obchodzenia się z meblami, w tym czyszczenia nie zalecanymi metodami we własnym zakresie.

Po ukończeniu okresu użytkowania należy postępować z meblami, jak z odpadami, to znaczy przekazać je do osoby lub firmy, która zapewni ich ekologiczną utylizację.


Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl